TAK NE!!!
Přírodně proti komárům!
Komáři patří i do naší přírody a mají nenahraditelnou úlohu v přirozené rovnováze zdravého životního prostředí. Je jasné ,že jsou nám nepříjemní, alespoň jejich samičky které musí nasát krev, aby mohli naklást vajíčka. Někdy však i naší vinou měníme své okolí které je výhodné spíš pro komáry ,a pak se nemůžeme divit ža nás obtěžují.
Já sám kacířsky vidím úlohu komárů ještě významnější. Nejen, že jejich larvy zbavují vodní nádrže prvků, vodních řas, že jsou vydatnou potravou vodních živočichů, především ryb, ale mají také nezastupitelnou úlohu při „tréniku“naší imunity, která nám dává do budoucna naději že naši potomci budou odolávat širokému spektru virů,bakterií,prvoků i červů a tak přežijí a budou moci se podílet na další v existenci našeho lidského druhu.
Proto naše snaha o zapuzení komárů má být upřednostněna před snahami o jejich likvidace. Příroda a naši předkové nám zanechali odkaz jak a co dělat, aby náš život v přírodě byl snesitelnější. O pár útržků z těchto poznatků se chci s Vámi podělit:
Škodí, odpuzuje a ničí komáry:
Živí se komáry:
Ryby,
v celé Jižní a Střední Americe je největší žrout komářích larev známá gupka, akvarijní rybička Lebistes reticulatus – „paví očko*
nedospělí úhoři
vážky,
netopýři
Nemoci komárů
bakterie Wolbachia pipiens
(dnes využívána k postřikům v kalamitních oblastech)
Odpuzuje hlavně komáry
Sluneční světlo,suché teplo
Vítr
Komárům vadí již mírné proudění vzduchu, již 1,2-2,2 km za hodinu je pro ně nepříznivé prostředí díky jejich váze která je jen 2-2.5 mg! Pak i v bezvětří vám pomůže ventilátor¨.
Látky vylučované v okolí stromu Catalpa,
roste i u nás a snáší dobře i naše zimy
Skořicovník nebo jeho kůra
česnek
Odpuzuje komáry a ostatní hmyz:
molice
levandule
afrikán
muškáty
břečťan
kopretina vratič
skunečnice
hřebíčkový olej
pomerančová kůra
rozmarýn
yzop
šalvěj
máta
majoránka
dobromysl
saturejka
myrtha
fenykl
koriandr
kopr
heřmánek
cedr
citronová silice
bazalka
česnek
cibule
a řasa dalších aromatických rostlin a přípravků z nich
*problémem je především to, že komáři umí využít každé vodní nádrže ,byť malé a dočasná k nakladení vyjíček. V teplém počasí pak stačí i 4 dny k tomu, aby se z nádrží rozlétly stovky dospělých komárů.U rodinných domů a v zahrádkách i jinde jsou často nádoby na dešťovou vodu i různá okrasná a užitková jezírka a nádrže líhništěm komárů.
Zahradní nádrž pro zálivkovou vodu, přes zimu vybílená a nově naplněná je připravena k osazení rybičkami, které mají pomoci v boji proti komárům
Jednu sezózu jsme zkoušeli oosadit bazének odolným línem koupeným v obchodu Tesco.Délka asi 30 cm, 2 kusy.
Komáři byli sice pryč, zábava s líny není tak pěkná jako s akvarijními rybkami. Navíc lini jsou nesnášenliví a tak jeden lín donutil vyskočit druhého z nádrže. Vyrostlého lína v dokonalé kondici jsme na podzim vylovili a pustili do Vltavy u Roztok.
Nejlepším způsobem jak se zbavit těchto líhnišť komárů je využití obyčejných a odolných druhů akvarijních rybiček které zlikvidují komáry dokonale.
Nejlepším a i u nás vyzkoušeným druhem je obyčejné paví očko – Lebistes reticulatus, dodnes nejběžněji pěstovaná rybička gupka. Je nenáročná na potravu, rychle se množná a je schopná přežívat po kratší dobu v chladné vodě od května do září.
Máme vyzkoušeno, že tyto rybky přežijí v bazénech a nádržích ( i v sudech) od 50 litrů výše.
Larvy včelice trubcové brzy osídlí zahradní nádrž
I znakoplavky se brzy objeví na hladině
Zanedlouho se nádrž v přírodě naplní okřehkem a stébla zahradních trav jsou vítaným úkrytem pro rybky.Nádrže osídlí i larvy dalšího hmyzu např.pestřenech a včelic,na hladině se objeví znakoplavkÿ.
Před nasávajícím chladném počasím je možné rybky vylovit a přemístit je opět do akvárií v bytech. Ryby budou krásně vyspělé, barevné ,a i počet narozených nás překvapí. A hlavně nebude ani stopy po komárech po celé léto.
Okřehek velmi rychle pustí dlouhé husté kořínky a prostor mezi nimi je ochranou nově narozených mláďat před případnými kanabalskými sklony rodičů.Je možné je vysazovat i do plastikových sudů od objemu 50 litrů. Větší objem nádrže je výhodnější,proto, že v něm tak rychle nekolísá teplota a rybkám se zde daří lépe.
Mezi další dokonalé hubitelé komárů během léta paří i závojnatky – závojnatá forma zlatého karase.Pobyt a letnění v zahradním jezírku jde rybkám k duhu. Nádrž však musí být trochu hlubší než by dosáhly lovící kočky, kuna,tchoř nebo i liška t.j. alespoň 60 cm.Rybky se naučí rychle se při nebezpečí skrýt u dna.
Foto převzato z Internetu a vlastní
Přidejte odpověď